GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE SWORNEGACIE
GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE SWORNEGACIE

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie

PARK NARODOWY BORY TUCHOLSKIE (kaszb Nôrodny Park Tëcholscze Borë), utworzony w 1996 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski.

Leży Blisko Miasta Chojnice, a siedzibą jest miejscowość Charzykowy, które znajduję się 3 km od Chojnic. Urzeka bogactwem dzikiej przyrody, wciąż jeszcze nie w pełni odkrytej przez turystów. Największe powierzchnie zajmują bory sosnowe, pomiędzy nimi podziwiać można skupiska cisów, malownicze doliny Brdy, a także piękne jeziora.

Od wieków las jest dla mieszkańców Borów Tucholskich źródłem pożywienia i budulca. Żywił ich, dostarczając jagód, grzybów i zwierzyny. Myśliwi polowali m.in. na niedźwiedzie, jelenie, sarny, dziki i tury.

Trudniono się smolarstwem i bartnictwem. W wielu osadach produkowano wspaniałe miody pitne, znane daleko poza granicami Polski. Obecnie tylko gdzieniegdzie las zachował swój pierwotny charakter.

Występuje tu wiele reliktów roślinnych z okresu borealnego, jak np. brzoza niska czy zimoziół północny. Rosną niespotykane już nigdzie w Polsce krewniaczki jarzębiny. Rzadko występującym drzewem jest jawor. Często można spotkać sędziwe dęby, buki, graby, ale przeważają sosny. Przez lasy płynie przepiękna, dzika Brda.

Uznawana jest za jeden z najwspanialszych szlaków kajakowych w Europie. W Borach Tucholskich znajdują się obszary torfowiskowe i jeziorka porośnięte skupiskami lilii wodnych. Znaleźć tam można tzw. suchary - jeziora zarastające kożuchem z torfowców i bagna zwyczajnego. Kożuchy tworzą pływające wyspy, a wiatr przegania je z jednego brzegu na drugi. Z rzadkich roślin występują tu: rosiczki, pływacze, bagnice i przygiełki. Ten malowniczy krajobraz leśny upodobały sobie sarny i jelenie, a nawet wilki. W wielu trudno dostępnych obniżeniach terenu zachowały się siedliska rzadkich ptaków: bociana czarnego, kormorana, głuszca i cietrzewia. Spotyka się tam też czaple siwe i łabędzie. Na niebie pojawiają się czasem sokoły wędrowne. Jednym z najbardziej urokliwych jezior w Borach Tucholskich jest jezioro Charzykowskie. Od kilku lat jego wschodni brzeg leży w granicach niewielkiego pod względem powierzchni parku narodowego. To raj dla żeglarzy, wędkarzy i innych miłośników wody. Właśnie na tym akwenie w 1920 r. pojawiły się pierwsze w Polsce żaglówki, a dwa lata później w pobliskich Chojnicach utworzono pierwszy w Polsce klub żeglarski. -zobacz i przeczytaj więcej o Narodowym Parku Bory Tucholskie na stronie internetowej park.borytucholskie.info